Samsun Büryan

Samsun’da kuyu kebabı olarak da anılan büryan yemeği, bayram sofralarına ve düğün yemeklerine yaraşır şaşalı lezzetlerden biri. 2-3 metre derinlikteki bir kuyuda odun ateşi ile pişirilen kuzu etinden hazırlanan yemeğin hazırlanışı meşakkatli, lezzeti ise parmak ısırtan cinsten.


Büryan Kebabı Tarifi İçin Malzemeler

 • 1250 gramkuzu gerdan eti

 • 3 yemek kaşığızeytinyağı

 • 1 çay kaşığıtuz

 • 1 çay kaşığıkarabiber

Servis için:

 • 1 adetpide(ya da bazlama)

 • 3-4 adetközlenmiş biber

 • 3-4 adetközlenmiş soğan

Büryan Kebabı Tarifinin Püf Noktası

Pişirme işleminin sonucunda daha yumuşak ve ağızda dağılan bir lezzet elde etmeniz için kuzunun gerdan kısmını kullanmanız yerinde olacaktır. Ancak kuzunun sevdiğiniz başka bölümlerinde de bu kebabı yapabilirsiniz.

Büryan Kebabı Tarifinin Pişirme Önerisi

Fırında pişirecek dahi olsanız, et yemeklerinde öncelikle eti kızgın bir tavada mühürledikten sonra fırına atarsanız, hem etin içerisindeki suyu hapsedeceğiniz için daha sulu ve yumuşak bir et elde etmiş olursunuz hem de pişirme süresini kısaltmış olursunuz

Büryan Kebabı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle etleri bir kabın içerisine alın ve zeytinyağı, tuz ve karabiberle güzelce harmanlayın. Etleri bu karışımla masaj yapar gibi ovarak karışımı ete yedirin.

 2. Sonrasında 10 dakika kadar ısıttığınız döküm bir tavaya (döküm tavanız yoksa kalın tabanlı ve yapışmaz yüzeyli bir başka tava da olabilir) ekstra yağ ilavesi yapmadan etleri alın ve 15 saniyede bir çevirerek, her bir parça için toplamda 2 dakika boyunca etleri mühürleyin.

 3. Mühürlediğiniz etleri teker teker önce yağlı kağıda, ardından da alüminyum folyoya hava almayacak şekilde sarın ve bu şekilde bir fırın tepsisine yerleştirin.

 4. Fırın tepsisinin içerisine yaklaşık 4-5 su bardağı suyu ilave edin ve önceden ısıttığınız 220 derece fırında yaklaşık 1,5 saat boyunca pişmeye bırakın.

 5. Pişirme süresi boyunca tepsinin içerisindeki suyun bitip, bitmediğini ara ara kontrol edin, eğer su bitmişse, fırının kapağını açıp su ilavesi yapın ve pişirmeye devam edin.

 6. Pişirme süresinin sonunda etleri fırından çıkartın ve alümünyum folyoyu ve yağlı kağıdı açın.

 7. Etleri kemiklerindne ayırın ve kabaca doğrayın.

 8. Bazmala ya da pide üzerine etleri alın ve yanında közlenmiş biber ve közlenmiş kuru soğanla sıcak olarak servis edin.

Samsun Büryan içeriği, 16 Aralık 2020 tarihinde Bisamsun.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha