Samsun'daki Dini Yerler

Fazıl Ahmet Paşa Medresesi 1661 yılından bugüne kadar ayakta kalmayı başaran Fazıl Ahmet Paşa Medresesi, Samsun gezisinde görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Medrese, Vezirköprü ilçesinde yer almaktadır. Yapımcısının adını taşıyan medresenin mimarisi bir hayli dikkat çekici olmakla birlikte bir bütün olarak adeta tarih kokuyor. Günümüzde halk kütüphanesi olarak hizmet veren Fazıl Ahmet Paşa Medresesi’nin içerisinde çok sayıda Farsça ve Arapça el yazması kitaplar bulunmaktadır. Gezinize renk katacak bu tarihi yapı da yine Samsun gezilecek yerler listenizde olması gereken bir noktadır.


Mater Dolorosa Katolik Kilisesi

Mater Dolorosa Kilisesi, 1845 yılında gürcistan göç eden İtalyan asıllı 8 rahip ve Katolik vatandaşların yaşamasından dolayı V. Murat tarafından inşa ettirilmiştir. O zamanlarda Samsun’un nüfusunun %30’u Hristiyan’dı ve o yıllarda Müslüman ve Hristiyan nüfusun bir arada yaşaması padişah tarafından da destekleniyordu. Bu nedenle Hristiyanların yaşadığı bölgeye 1885 yılında bir kilise yaptırılmıştır. Kilise, günümüzde de ihtişamlı mimarisi ve tarihiyle özellikle turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

 Büyük Camii

1300 yılında Hıdır Bey tarafından yaptırılan Büyük Camii, şehrin merkezinde bulunan Kale Mahallesi’nde yer alıyor. Cami, ahşap yapımı nedeniyle 1869’da bir yangın sonucu tamamen yıkılmış ve 1884 yılında Batumlu Hacı Ali Efendi tarafından tekrar yaptırılmıştır. İki minaresi bulunan caminin dış görünümü kadar kubbe içindeki bitkisel motifleri de oldukça ilgi görüyor. Ayrıca şehrin en büyük ibadet mekanı olma özelliğine de sahip.

Kurşunlu Camii

15. yüzyılda inşa edildiği bilinen Kurşunlu Camii, Samsun’un İlkadım ilçesinde 100. Yıl Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Osmanlı mimarisinin motiflerini sıklıkla göreceğiniz cami kare planlı ve merkezi kubbeli bir şekilde hayata geçirilmiş. Osmanlı döneminde Molla Fahreddin Camii olarak anılmış, Cumhuriyet’in ilanından sonra ise ‘’Kurşunlu Camii’’ olarak isim değişikliğine uğramıştır.

Sivrikese Camii

Samsun’un tarihi yerlerinden bir diğeri de Sivrikese Camii… 1903 yılında inşa edilen camii, Havza’da yer almaktadır. Yemyeşil doğa güzelliklerin arasında oldukça etkileyici bir minbere sahip caminin, dönemin ünlü mimarlarından Todor Usta’ya yaptırıldığı bilinmektedir. Görenlerin hayranlığını toplayan minberi ise el işçiliğiyle ceviz oyması olarak yapılmıştır

Gökgöl Camii

Samsun’a bağlı Asarcık ilçesinde yer alan tarihi ibadethanelerden bir diğeri de Gökgöl Camii… Akyazı Köyü’nün en önemli dini yapılarından biri olarak gösterilen Gökgöl Camii, Türk ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden birini taşıması sebebiyle de ziyaretçilerinde hayranlık uyandırmaktadır.

Cami kitabesine göre 1870 yılında onarılmış ancak kesin olarak hangi tarihte inşa edildiği hakkında bilgi elde edilememiştir. Tamamı ahşap malzemeden yapılan caminin kapıları ve detay motifleri görülmeye değer zenginlikler arasında gösterilmektedir.

Samsun'daki Dini Yerler içeriği, 05 Kasım 2020 tarihinde Bisamsun.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha